Żółwie to długowieczne gady, które często goszczą w naszych domach. Nie wymagają poświęcania im dużej ilości czasu. Są to zatem idealne zwierzęta dla osób pracujących. Musimy jedynie pamiętać o regularnym karmieniu, kąpielach, a także sprzątaniu w terrarium. Najczęściej wybierane są żółwie lądowe, które są z natury łagodne. Żółwie wodno-lądowe są bardziej agresywne. W zależności od gatunku żółwie mogą dożyć nawet stu lat.
Jak przygotować się do opieki nad żółwiem?
Terrarium jest niezbędne w hodowli żółwia. Minimalne wymiary to 100×50 cm. Sprawdzi się to zarówno w przypadku żółwi lądowych, jak i wodno-lądowych. W drugim przypadku lepszym wyborem będzie akwarium, które jest głębsze od terrarium. Żółw wodno-lądowy potrzebuje dwóch stref. Pierwsza to strefa wodna, w której warto posadzić rośliny. Najlepiej wybrać te rośliny, które żółw może jeść. Jest to między innymi anubias, rzęsa wodna, żabienica, rogatek, trzykrotka i nurzaniec. Woda powinna być podgrzewana. Do tego sprawdzi się grzałka bądź mata grzewcza, którą umieszczamy pod akwarium. Strefa lądowa powinna stanowić mniej więcej połowę akwarium. Mogą to być kamienie bądź kora. Dobrym pomysłem jest także półka, na której stworzymy ląd. Dzięki temu pod półką zostanie przestrzeń do pływania. Strefa lądowa powinna być ogrzewana przez lampy grzewcze. Warto umieścić tam miskę na pokarm.
Terrarium dla żółwia lądowego powinno mieć różne podłoża. Piasek przyda się pod lampą grzewczą, gdyż dobrze się nagrzewa. Dzięki temu żółw będzie mógł się ogrzać nie tylko od góry, ale również od spodu. Kora będzie dobrym podłożem do terrarium. Jest ona stosunkowo twarda, co pozwala ścierać pazury w czasie chodzenia. Warto także umieścić skały, na których żółw będzie mógł ścierać pazury. W terrarium musi znaleźć się domek. W środku możemy umieścić siano, co pozwoli utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz. Żółwie potrzebują promieni słonecznych, dzięki którym mogą wytwarzać niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki. Latem warto wystawić żółwia na balkon bądź ogród. Z kolei zimą możemy używać specjalnych lamp. Dotyczy to zarówno żółwi lądowych, jak i wodno-lądowych. Pod wpływem promieni słonecznych wytwarzana jest między innymi witamina D, która jest niezbędna do wzrostu żółwia.
Żywienie żółwia wpływa na długość życia i stan zdrowia. Dieta różni się w zależności od gatunku. Podstawą diety żółwia lądowego powinny być przede wszystkim trawy łąkowe i zielone warzywa. Dodatkowo możemy dodawać inne warzywa i owoce. Przyda się także pokarm dla żółwi lądowych. Warto wybrać ten dobrej jakości. Podstawą diety żółwia wodno-lądowego są ryby, owoce morza, a także larwy owadów. Możemy je podawać mrożone bądź żywe. Dobrej jakości pokarm dla żółwia wodno-lądowego może być uzupełnieniem diety. Żółwie w wieku do około 3-4 miesięcy karmimy dwa razy dziennie. Żółwie starsze do około 6 miesiąca należy karmić raz dziennie. Później wystarczy karmienie 3 razy w tygodniu.