Często zwierzaki niedomagają, bo dostają niewłaściwe jedzenie. Co robić, aby miały dużo energii, były zdrowe i szczęśliwe?
Podawaj zwierzakowi porcje odpowiednie dla jego wieku, wagi, trybu życia. Nie dokarmiaj go, nawet gdy błagalnie patrzy! Serwuj mu posiłki o stałych porach. Dzięki temu ma on prawidłowy metabolizm i występuje u niego mniejsze ryzyko nadwagi.
Mała zmiana, duży efekt
Wiedz, że tak jak ty nie lubisz monotonii w swojej diecie, tak samo zwierzęta pragną zmian na talerzu. Nawet najpyszniejsze danie kiedyś im się znudzi. Pomoże niewielka korekta smaku karmy. Możesz np. polać ją olejem albo wymieszać z kawałkami tuńczyka czy sardynek. Zawierają one w dużych stężeniach kwasy omega-3 oraz omega-6, dzięki którym pupile mają zdrową skóro i piękną sierść. Lepiej też nie dawać zwierzakom naszego jedzenia. Niektóre produkty, jak czekolada. winogrona, cebula czy grzyby, mogą być dla nich toksyczne. Zakazana jest także wędlina. Psy nie tolerują drażniących 7i ostrych przypraw: pieprzu, ostrej papryki, kurkumy, imbiru, curry i chrzanu. Wiele psów cierpi też na nietolerancję laktozy. Wypicie miseczki krowiego mleka albo zjedzenie plasterka sera może spowodować u nich kłopoty żołądkowe. Karmienie surowym mięsom też nie jest dobrym pomysłem, powinno być ono przynajmniej dokładnie umyte i głęboko przemrożone, a najlepiej poddane obróbce termicznej. Jeśli czworonóg nie ma problemów z wątrobą i nerkami, można mu podawać okazjonalnie, np. raz w tygodniu, gotowane czy surowe żółtko.
Sposób na niejadka
Nie możemy uczyć psa, że gdy tylko odwróci nos od jedzenia. dostanie coś lepszego. Nie wymieniajmy od razu pożywienia. Poczekajmy cierpliwie, aż pupil zacznie jeść. Ale też nie zostawiajmy niejadkom karmy przez cały dzień w misce, ponieważ zwierzątko się przyzwyczaja, że ma pokarm na zawołanie. Nałóż trochę jedzenia i odejdź. Następnie, po 10 minutach. schowaj wszystko, co nie zostało zjedzone do lodówki. Zaserwuj to następnym razem. Przydadzą się też zabawki, do których wystarczy włożyć karmę, a zwierzątko musi się natrudzić i pogłówkować, aby zdobyć przysmak. To dodatkowo świetny sposób na wprowadzenie częstych dawek ruchu oraz na to, aby zwierzak nie jadł łapczywie.
Remedium na zatrucie
Wymioty, biegunka, drżenie mięśni, rozszerzone źrenice, apatia i ślinotok to częste objawy zatrucia u pupila. Jeśli je zauważymy, należy jak najszybciej zabrać go do lecznicy. Gdy wiemy, co wypił i zjadł, musimy powiedzieć o tym weterynarzom. To mu pomoże odpowiednio zareagować. Jak najszybciej wywołujemy u chorego wymioty. Najlepiej podać mu 3-proc. wodę utlenioną. Nie wolno zaś prowokować torsji, jeśli zwierzę jest nieprzytomne albo gdy doszło do zatrucia substancją żrącą, łatwo pieniącą się czy rozpuszczalnikiem organicznym.
Ja również unikam podawania psu kości. Widziałam filmiki, na których psy potrafią się nimi zadławić.